2017

Winner: Harry Crosby, FS Builder Resources
Location: Arlington, TX
Business Type: Flooring Services for Building Industry
Nomination Title: Providing Opportunities for Kids, Seniors & Families Through the Y
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Nevada Youth Legislature
Location: Carson City, NV
Business Type: Foundation
Nomination Title: Nevada Youth Legislature 2016 Fall Traininig
Category: 5. Community Service / Nonprofit Recognition and Philanthropy Program
Winner: PublicServiceNV
Location: Nevada
Business Type: Nonprofit Community Engagement
Nomination Title: PublicServiceNV Gratitude Awards: The Inaugural Year
Category: 5. Community Service / Nonprofit Recognition and Philanthropy Program
Winner: CSAA Insurance Group
Location: Walnut Creek, CA
Business Type: Insurance
Nomination Title: AAA Volunteers
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Garanti Emeklilik ve Hayat
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Insurance
Nomination Title: Back to School
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Orange County Water District
Location: Orange County, CA
Business Type: Groundwater Management Special District
Nomination Title: 2016 Children’s Water Education Festival
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Kirk Couser, CEO, NextLOGIK
Location: Howard County, MD
Business Type: Information Technology
Nomination Title: Rebuilding Together Howard County
Category: 6. Making a Difference
Winner: Minister of Interior Office (UAE)
Location: United Arab Emarites
Business Type: Government
Nomination Title: Smart Awareness Through Smart Games
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Garanti Emeklilik ve Hayat
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Insurance
Nomination Title: Back to School
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Alejandro Santos Rubino
Location: Bogota, Columbia
Business Type: Media
Nomination Title: Alejandro Santos Rubino, Director of SEMANA Magazine for 17 years
Category: 3.3 Individual Pro Bono
Winner: Honeywell
Location: Telangana, India
Business Type: Manufacturing
Nomination Title: Honeywell Hometown Solutions & Safe Water Network
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Caesars Entertainment Mid-South
Location: Robinsonville, MS
Business Type: Casino
Nomination Title: Employee Community Involvement
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Legal & General America
Location: Frederick, MD
Business Type: Life Insurance
Nomination Title: Providing a Trusted Way to Give a Little Help
Category: 8.0 Corporate Social Responsibility / Crowd Funding Site

2016

Winner: Constellation New Energy, Inc.
Location: Baltimore, MD
Business Type: Energy Management
Nomination Title: Sustainable Business for a Sustainable Future
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: CSAA Insurance Group
Location: primarily San Francisco Bay Area, Las Vegas, Phoenix, Colorado Springs, Oklahoma City, and New Jersey
Business Type: Insurance
Nomination Title: AAA Volunteers
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: DWA Healthcare Communications Group
Location: Carmel, IN
Business Type: Medical Education and Communication Company
Nomination Title: DWA CARES Community Outreach Initiative
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Harry Crosby, FS Builder Resources
Location: Arlington, TX
Business Type: Flooring Services for Building Industry
Nomination Title: Providing Opportunities for Kids, Seniors & Families Through the Y
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Hormel Foods
Location: Austin, MN
Business Type: Food Processing
Nomination Title: Project Spammy
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: IAC Applications
Location: Yonkers, NY
Business Type: Software Development
Nomination Title: Community Involement Programs
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Vonage
Location: Holmdel, NJ
Business Type: Communications Services
Nomination Title: Vonage Volunteer Program
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Xyrena
Location: Los Angeles, CA
Business Type: Fragrance House
Nomination Title: Xyrena: The Olfactory Rebels
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Anadolu Efes
Location: Turkey
Business Type: Beverage Manufacturer
Nomination Title: Future is in Tourism
Category: 7.3 Sustainability
Winner: Anadolu Efes
Location: Turkey
Business Type: Beverage Manufacturer
Nomination Title: Future is in Tourism
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Assurant, Inc.
Location: Gwinnett County, GA
Business Type: Specialty protection products and services
Nomination Title: Junior Achievement Finance Park at Gwinnett presented by Assurant
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Barbara Chomicka
Location: London/Global
Business Type: Nonprofit/Individual
Nomination Title: The Human Project
Category: 9. Making A Difference
Winner: DaVita HealthCare Partners
Location: Denver, CO
Business Type: Healthcare
Nomination Title: Village Green
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Diageo North America Corporate Relations
Location: Houston, TX & Norwalk, CT
Business Type: Beverage Alcohol
Nomination Title: Learning Skills for Life
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: DWA Healthcare Communications Group
Location: Carmel, IN
Business Type: Medical education and communications company
Nomination Title: CAMP RILEY: DWA CARES Outreach Project
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Honeywell
Location: Philippines
Business Type: Manufacturing
Nomination Title: Honeywell Hometown Solutions & Operation USA– Ngolos Honeywell Elementary School
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: LIquid Interactive
Location: Allentown, PA
Business Type: Interactive Agency
Nomination Title: Spread the Love in the Lehigh Valley
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Nevada Youth Legislature
Location: Nevada
Business Type: Public Employees
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: 2015 Training
Category: 5. Community Service / Public Employees Pro Bono / Non Profit Program or Project
Winner: The Dow Chemical Company
Location: Worldwide
Business Type: Advanced Manufacturing
Nomination Title: Building Community Strenth Through Quality and Affordable Housing
Category: 8. Corporate Social Responsibility

2015

Winner: Alliance Data
Location: Dallas, TX
Business Type: Data-Driven Marketing & Loyalty Solutions
Nomination Title: Alliance Data’s Giving Back Corporate Philanthropy Program
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Assurant Health
Location: Milwaukee, WI
Business Type: Health Care Insurance
Nomination Title: Assurant Health Corporate Social Responsibility
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Assurant Health
Location: Milwaukee, WI
Business Type: Health Care Insurance
Nomination Title: Assurant Health Corporate Social Responsibility
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Assurant Health
Location: Milwaukee, WI
Business Type: Health Care Insurance
Nomination Title: Assurant Health Corporate Social Responsibility
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: CSAA Insurance Group
Location: Walnut Creek, CA
Business Type: Insurance Company
Nomination Title: AAA Volunteers
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Dak Dillion
Location: Columbia, MO
Business Type: Photography
Nomination Title: Leadership in helping non profits
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Elizabeth Hausmann, Client Relations Manager, COTG – A Xerox Company
Location: Bolingbrook, Illinois
Business Type: Information Technology
Nomination Title: COTG’s Community Service Is Year-Round
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Hypertherm
Location: Hanover, NH
Business Type: Manufacturer of Plasma, Laser & Waterjet Cutting Systems
Nomination Title: Hypertherm: Doing Well by Doing Good
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Mindspark Interactive Network, Inc.
Location: Yonkers, NY
Business Type: Internet/Software
Nomination Title: MPower-Mindspark’s Corporate Social Responsibility Program
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: NetSuite Inc.
Location: San Mateo, CA
Business Type: Computer Software
Nomination Title: NetSuite Launches Multiple Programs & Efforts within the Community to Support Nonprofits
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Paannaq Program
Location: Alaska
Business Type: Partnership Program
Nomination Title: Paannaq Program
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Appirio
Location: San Francisco, CA
Business Type: Global Cloud Consultancy
Nomination Title: Appirio’s Silver Lining Program
Category: 2.1. Organization’s Specific Program
Winner: Associated Bank
Location: Milwaukee, WI
Business Type: Banking
Nomination Title: Hits for Homes
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Assurant
Location: Atlanta, GA
Business Type: Insurance Company
Nomination Title: Assurant Atlanta Habitat for Humanity Partnership, 2014
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Clark Energy Group LLC
Location: San Diego, CA
Business Type: Energy Services Company
Nomination Title: Pacific Beacon
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Collipsis Web
Location: Laurenceburg, TN
Business Type: Web Site Development
Nomination Title:
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: COTG – A Xerox Company
Location: Bolingbrook, Illinois
Business Type: Information Technology
Nomination Title: COTG Helps To Make Holiday Season Joyous
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: DaVita HealthCare Partners
Location: Denver, CO
Business Type: Health Care
Nomination Title: DaVita Way of Giving
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: First Tennessee Foundation
Location: Tennessee
Business Type: Financial Services
Nomination Title: 150 Days of Giving Campaign
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: GA Dept. of Driver Services
Location: Conyers, GA
Business Type: State Licensing Agency
Nomination Title: GA DDS State Charitable Contribution Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Ingram Micro Mobility
Location: Plainfield, IN
Business Type: Mobility Lifecycle Services
Nomination Title: Ingram Micro Mobility Supports Customers & Community in Green Efforts
Category: 7.2. Green Initiatives
Winner: Inter-Mac International, Inc.
Location:
Business Type: Financial Services and Real Estate Management
Nomination Title: Los Castanos de Choloma
Category: 8 Corporate Social Responsibility
Winner: Kohler Credit Union
Location: Wisconsin
Business Type: Credit Union/Financial Services
Nomination Title: 2014 Toys for Tots Campaign
Category: 6. Making A Difference
Winner: Limak Kosova International Airport (LKIA)
Location: Pristina, Kosovo
Business Type: International Airport
Nomination Title: Preparing Kosovo’s Workforce for a Better Future
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Maryland State Highway Administration
Location: Maryland
Business Type: Government Agency
Nomination Title: Hunger Action Month Food Drive
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: MasterCard
Location: Purchase, NY
Business Type: Technology/Payments
Nomination Title: Girls4Tech
Category: 1.1. Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Nu Skin Enterprises, Inc.
Location: Provo, UT
Business Type: Personal Care and Nutrition
Nomination Title: Nu Skin Enterprises Corporate Social Responsibility
Category: 8 Corporate Social Responsibility
Winner: Primrose Schools
Location: Acworth, GA
Business Type: Early Education & Care Provider
Nomination Title: The Primrose Promise: Advocating for All Children
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Protiviti
Location: Menlo Park, CA
Business Type: Consulting
Nomination Title: Protiviti’s ‘I on Hunger’ – Providing One Million Meals for People in Need
Category: 1.1. Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Rhonda L. D. Belous
Location: Stavanger, Norway
Business Type: Development, Poverty Eradication
Nomination Title: Rhonda L. D. Belous: Social Service & Social Justice
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Scholes International Airport
Location: Galveston, TX
Business Type: Airport
Nomination Title: Coming Back Better
Category: 6. Making A Difference
Winner: SosyalBen Social Responsibility Association
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Community Organization
Nomination Title: Social Responsibility and Community Service
Category: 2.1. Organization’s Specific Program
Winner: The GEMS of Fort Bend
Location: Fort Bend County, TX
Business Type: Annual Initiative Honoring Three Male Role Models
Nomination Title: Fort Bend Focus & absolutely! Brazos Magazines Honor the GEMS of Fort Bend
Category: 1.4. Philanthropy
Winner: The University of Tennessee Health Science Center
Location: Memphis, TN
Business Type: Higher Education
Nomination Title: LIVE! Just as We Are
Category: 9. Making A Difference
Winner: Toyota and Discovery Education
Location: Silver Spring, MD
Business Type: Automotive (Toyota) and Education (Discovery Education)
Nomination Title: TeenDrive365 Video Challenge
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: U.S. Army Corps of Engineers Galveston District
Location: Galveston, TX
Business Type: Military
Nomination Title: Deconstruction Dams’ Designation:
Category: 6. Making A Difference
Winner: Vodafone Turkey
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Mobile Telecommunications
Nomination Title: Vodafone Turkey’s ‘Women First’
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Vodafone Turkey
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Mobile Telecommunications
Nomination Title: Vodafone Turkey’s ‘Women First’
Category: 5. Community Service

2014

Winner: Alliance Data
Location: Plano, TX
Business Type: Provider of loyalty & marketing solutions
Nomination Title: Alliance Data’s Giving Back Corporate Philanthropy Program
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Amalgamated Life Insurance Company
Location: White Plains, NY
Business Type: Comprehensive Resource for Life & Health Insurance Products
Nomination Title: Amalgamated Life Good Neighbor Program
Category: 10. Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: Appirio
Location: San Francisco, CA
Business Type: Cloud Services
Nomination Title: Appirio Silver Lining Program
Category: 10. Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: Calvert Hall College High School
Location: Towson, MD
Business Type: Education
Nomination Title: Calvert Hall Teaches and Lives Service
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Cooksey Communications
Location: Irving, Texas
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Twenty Years of Companywide Community Leadership and Involvement
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: CSAA Insurance Group
Location: Walnut Creek, CA
Business Type: Insurance Provider for AAA Members
Nomination Title: CSAA Insurance Group: Improving Communities
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Davidoff Associates, Inc.
Location: New Jersey
Business Type: Design/Communications/Consultancy
Nomination Title: Change A Life Uganda: Annual Review 2013
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Genesis Health System
Location: Eastern IA, Western IL
Business Type: Health System
Nomination Title: Meeting Community Health Needs
Category: 3. Leadership in Skills-Based Community Service
Winner: Linda Schaab
Location: New Jersey
Business Type: Hearing Loss Association
Nomination Title: Leadership in the New Jersey Hearing Loss Community
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: NCCI
Location: Boca Raton, FL
Business Type: Professional Insurance Services
Nomination Title: Corporate Social Responsiblity
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: One Vision Productions
Location: Tucker, GA
Business Type: MULTIMEDIA (Photography, Videography, Graphic, Web design)
Nomination Title: Helping to Change Lives
Category: 3. Leadership in Skills-Based Community Service
Winner: Origami Owl
Location: Chandler, AZ
Business Type: Social Selling-Custom Jewelry Company
Nomination Title: Being a Force for Good
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Pep
Location: Cincinnati, OH
Business Type: Project Management
Nomination Title: Pep Community Service
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: ReadyTalk
Location: Denver, CO
Business Type: Audio & Web Conferencing
Nomination Title: ReadyTalk: Philanthropy & Sustainability in Action
Category: 10. Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: Saskatchewan Research Council
Location: Saskatchewan, Canada
Business Type: Research and Technology Organization
Nomination Title: Saskatchewan Research Council Half Tonne Challenge and Beyond
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Texas NICUSA
Location: Austin, TX
Business Type: eGovernment Service Provider
Nomination Title: Texas NICUSA Gives Back
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Victaulic
Location: Easton, PA (global headquarters)
Business Type: Manufacturing
Nomination Title: Joining Communities
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Wilson Business Growth Consultants
Location: Denver, CO
Business Type: Consultants
Nomination Title: 2013 Uganda Outreach Program
Category: 10. Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: 24 Communications
Location: Montgomery, AL
Business Type: Advertising Agency
Nomination Title: ACDD I Can Campaign
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Academy Leader, Inc.
Location: New Port Richey
Business Type: Business Consultants – Media
Nomination Title: Hacienda Hotel Restoration
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: AECOM Technology Corporation
Location: Los Angeles, CA Headquarters
Business Type: Engineering Design Firm
Nomination Title: AECOM Corporate Social Responsibility
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: American Specialty Health
Location: San Diego, CA
Business Type: Insurance
Nomination Title: Community Service Committee
Category: 5. Community Service
Winner: American Technology Services, Inc. (ATS)
Location: Fairfax, VA
Business Type: IT Services and Consulting
Nomination Title: American Technology Services’ Community Involvement
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Assurant
Location: Atlanta, GA
Business Type: Insurance Company
Nomination Title: Assurant Atlanta Habitat for Humanity Partnership, 2014
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Burke Communications, Inc.
Location: Charlotte, NC
Business Type: Communications
Nomination Title: Toys for Tots Golf
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: CA Dept. Of Public Health/Champions for Change
Location: Sacramento, CA
Business Type: Public Health
Nomination Title: Champions for Change Recruitment Kit
Category: 9 Making a Difference
Winner: Cindy Gordon
Location: Princeton, NJ
Business Type: Public Affairs Consulting
Nomination Title: Cindy Gordon Literacy Volunteer
Category: 3.3 Individual Pro Bono
Winner: City of Manassas
Location: Manassas, VA
Business Type: Government
Nomination Title: Business Community in Schools
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Clark Energy Group LLC
Location: Washington, D.C.
Business Type: Energy Services Company
Nomination Title: Hubbard Place Apartments
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Clark Energy Group LLC
Location: San Diego, CA
Business Type: Energy Services Company
Nomination Title: Pacific Beacon
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Davidson & Belluso, Inc.
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Advertising & Design Agency
Nomination Title: Friends of Animal Care & Control
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Desmond Hunt
Location: Kissimmee, FL
Business Type: Video Production Company
Nomination Title: Technology Reaches Out
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Diageo North America
Location: Norwalk, CT
Business Type: Beverage alcohol
Nomination Title: Diageo C.A.R.E.s
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Eclipse Marketing Services, Inc.
Location: Morristown, NJ
Business Type: Marketing Agency
Nomination Title: Save Salt River Bay Website
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Energy Federation, Inc
Location: Westborough, MA
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: EFI Sustainable Practices
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Fireside Production
Location: Denver, CO
Business Type: Video Production
Nomination Title: Fireside Day of Service
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Freeman Public Affairs, Inc
Location: Torrance, CA
Business Type: Public Affairs/Political Consultant
Nomination Title: Public Safety Committment
Category: 9. Making A Difference
Winner: FUSION b2b
Location: Naperville, IL
Business Type: Marketing and Advertising Agency
Nomination Title: Pro Bono Public Relations: Special Spaces Chicagoland
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: GENEX Services, Inc.
Location: Wayne, PA
Business Type: Workers’ Compensation/Case Management/Social Security
Nomination Title: GENEX’s Nurse Case Manager Scholarship Program
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Genisys Credit Union
Location: Michigan
Business Type: Credit Union
Nomination Title: Genisys Credit Union – Community Partnership Award
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: Hayes Image
Location: Winchelsea, Vic
Business Type: Graphic Design – Freelance
Nomination Title: The Random Act of Kindness – Logo Re-Design
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Honeywell Hometown Solutions
Location: Northeast U.S.
Business Type: Inventor and Manufacturer of Technologies
Nomination Title: FMA Live!
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Indiana University Robert H. McKinney School of Law
Location: Indianapolis, IN
Business Type: Law School
Nomination Title: Partnership with IPS Shortridge Magnet School
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Ingram Micro Mobility
Location: Plainfield, IN
Business Type: Mobile Lifecycle Services
Nomination Title: Helping Customers and Community Mobilize Sustainable Efforts
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: JARKEN
Location: Bangkok, Thailand
Business Type: Architectural & Interior Design
Nomination Title: Architectural Therapy: A new multi-disciplinary paradigm towards health Promotion
Category: 9. Making A Difference
Winner: Jennifer Connelly Public Relations
Location: NY
Business Type: Public Relations Firm
Nomination Title: A Day in the Life
Category: 6. Making A Difference
Winner: Joel Strasser, Trustee and PIO HLAA-NJ
Location: New Jersey
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Spreading the Word about Hearing Loss Throughout New Jersey
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Leaping Cowgirl Productions
Location: Calgary, Alberta
Business Type: Film, TV and Video Producer
Nomination Title: Absolute Favourite Fan Youth TV SHow
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: LexisNexis Risk Solutions
Location: Nationwide
Business Type: IT Company
Nomination Title: LexisNexis Risk Solutions 2013 Day of Caring
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Marcia W. DiStaso & Penn State College of Communications Students
Location: State College, PA
Business Type: University
Nomination Title: Focus on Children for Lasting Improvement
Category: 6. Making A Difference
Winner: NCCI
Location: Boca Raton, FL
Business Type: Professional Insurance Services
Nomination Title: Corporate Social Responsiblity
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: NCCI
Location: Boca Raton, FL
Business Type: Professional Insurance Services
Nomination Title: Community Partnership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Nevada State Legislature
Location: Nevada
Business Type: Legislative Body
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: Summer Training 2013
Category: 5. Community Service
Winner: Nevada Youth Legislature Foundation
Location: Nevada
Business Type: Foundation
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: Summer Training 2013
Category: 5. Community Service
Winner: Nevada Youth Legislature Foundation
Location: Nevada
Business Type: Legislative Body
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: 2014 Fall Training
Category: 5. Community Service/Extended Training Program
Winner: Nicte Cuevas/Nicte Creative Design, LLC.
Location: Panama City, FL
Business Type: Graphic Communications
Nomination Title: Dogs on Deployment Branding & Collateral
Category: 3.3 Individual Pro Bono
Winner: Nu Skin Enterprises, Inc.
Location: Provo, UT
Business Type: Personal Care and Nutrition
Nomination Title: Nu Skin Force for Good Day
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Pacific Blue Cross
Location: Burnaby, BC, Canada
Business Type: Health Insurance
Nomination Title: Pacific Blue Cross Green Team
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Puma Energy
Location: Global
Business Type: Global Energy
Nomination Title: Reducing Fatalities in Developing Nations
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Reliv International, Inc.
Location: Chesterfield, MO
Business Type: Manufacturing/wellness products
Nomination Title: 2013 Reliv Week of Caring
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Revelation Golf
Location: Chicagoland Area
Business Type: 501 (c) 3 non-profit organization
Nomination Title: Give the Gift of Golf
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Shared FUEL, Inc.
Location: Dallas, TX
Business Type: Non-Profit
Nomination Title: Trashing Our Treasure
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Siemens Milltronics Process Instruments
Location: Peterborough, ON, Canada
Business Type: Manufacturing
Nomination Title: 60 Years in the Community
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: Solstice Benefits, Inc.
Location: Plantation, FL
Business Type: Healthcare/Insurance
Nomination Title: Solstice Benefits: Insuring Life’s Happiest Moments
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Stahancyk, Kent & Hook P.C.
Location: Prineville, OR
Business Type: Family Law Firm
Nomination Title: Free Wills for Heroes
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: The Better Way Back at NuVasive, Inc.
Location: San Diego, CA
Business Type: Medical Device
Nomination Title: The Better Way Back patient support program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: The Education Channel
Location: Sarasota, FL
Business Type: Cable Television Station
Nomination Title: Florida Field Journal
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: TIC – The Industrial Company
Location: U.S./Nicaragua
Business Type: Heavy Industrial Construction
Nomination Title: Overall Company Contributions to our Communities
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: U.S. Army Corps of Engineers Galveston District
Location: Galveston, TX
Business Type: Government
Nomination Title: Corps in the Classroom: Building Tomorrow’s Leaders
Category: 6. Making A Difference
Winner: U.S. Army Corps of Galveston District
Location: Galveston, TX
Business Type: Military
Nomination Title: USACE Galveston District National Engineers Week
Category: 6. Making a Difference
Winner: Vegas PBS/ Shawna L. Begay/ American Graduate
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: Helping Native Americans Graduate
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: WhiteSpace Creative
Location: Akron, OH
Business Type: Integrated Marketing Agency
Nomination Title: WhiteSpace CreateAthon® 2013 Extreme Brand Makeover
Category: 3.1 Pro Bono

2013

Winner: Alliance Data
Location: Plano, TX
Business Type: Loyalty Marketing Services
Nomination Title: Giving Back Corporate Philanthropy Program
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Belk, Inc. and Discovery Education
Location: Charlotte, NC
Business Type: Corporate Partnership
Nomination Title: Belk Service Learning Challenge
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Dawnrunner
Location: Santa Clara, CA
Business Type: Film & Video Production
Nomination Title: Dawnrunner Film Experience
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Emily Bello-Pardo
Location: Miami, FL & Southeastern U.S.
Business Type: Volunteer
Nomination Title: Se Habla Venezolano Foundation and VotoJoven: Working for Democracy and Free Speech
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: ENC Strategy
Location: McLean, VA
Business Type: Strategic Communications and Marketing Company
Nomination Title: ENC Strategy Community Involvement
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Entergy Mississippi, Inc
Location: Mississippi
Business Type: Utility
Nomination Title: MS Makeover Competition
Category: 10. Leadership in Community Service & CSR
Winner: Ernest Perry, Perry’s Fine, Antique and Estate Jewelry
Location: Charlotte, NC
Business Type: Retail, Jewelry Store
Nomination Title: Ernest Perry, Perry’s Fine, Antique and Estate Jewelry
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Flottman Company – Sue Flottman Steller, Tom Flottman, Peter Flottman & Terry Simpson
Location: Northern KY / Cincinnati, OH
Business Type: Communication Services / Marketing / Manufacturing
Nomination Title: Flottman Company
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Hilton Worldwide
Location: Memphis, TN
Business Type: Global Hospitality Company
Nomination Title: Hands-On Hamptonality
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Hilton Worldwide
Location: Memphis
Business Type: Global Hospitality Company
Nomination Title: Hands-On Hamptonality
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Jean-Paul Blais
Location: Montreal, QC Canada & Internationally
Business Type: Strategic Planning & Management Consulting
Nomination Title: A Helping Hand
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Michele Merrell
Location: Fort Lauderdale, FL
Business Type: Marketing, Corporate Communications & PR Consulting
Nomination Title: Serving the Fort Lauderdale Community
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: National Hockey League (NHL)
Location: North America
Business Type: Professional Sports League
Nomination Title: NHL Green
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Patrina Marino
Location: New Jersey
Business Type: Communications Consultancy
Nomination Title: ChangeALife Uganda
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Paul and Sally Taylor
Location: Nationwide
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Leadership in Telecommunications Accessibility for the Deaf & Hard of Hearing
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Peabody Energy
Location: Saint Louis, MO
Business Type: Energy
Nomination Title: Peabody Energy 2012 United Way Campaign
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Southwestern Division, U.S. Army Corps of Engineers
Location: Dallas, TX
Business Type: Government
Nomination Title: Partnerships Build Stronger Levees
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: We Share Foundation
Location: Washington, DC
Business Type: Community Service Organization
Nomination Title: Hand-in-Hand World Service Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Acadian Home Builders Association
Location: Lafayette, LA
Business Type: Trade Association
Nomination Title: Home for the Holidays
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Airdrie Citizens on Patrol
Location: Airdrie. AB, Canada
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: Citizens on Patrol
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Alex Black
Location: Nationwide
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Preservation of Telecommunications Accessibility for the Deaf & Hard of Hearing
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: American Specialty Health
Location: San Diego, CA
Business Type: Health Insurance
Nomination Title: Community Service Committee
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Arizona
Business Type: Credit Union
Nomination Title: Arizona Sundogs Partnership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Arizona
Business Type: Credit Union
Nomination Title: Scholarship and Grant Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Financial Institution
Nomination Title: Yarnell Hill Fire Assistance
Category: 6. Making A Difference
Winner: Artcraft Health Education
Location: Flemington, NJ
Business Type: Health Education
Nomination Title: Artcraft Health Education Outreach Works to Build Community in Flemington, NJ
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Arthavision
Location: Washington, D.C.
Business Type: Multimedia Production Company
Nomination Title: Video of the Latino Student Fund
Category: 6. Making A Difference
Winner: Avow Hospice
Location: Naples, FL
Business Type: Hospice & Palliative Care
Nomination Title: Community Bereavement Programs
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Baker Barrios Architects
Location: Orlando, FL
Business Type: Architecture and Interior Design Firm
Nomination Title: Community Investment and Social Responsibility Report
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: Baxter International Inc.
Location: Deerfield, IL
Business Type: Healthcare
Nomination Title: Creating a Culture of Employee Engagement and Volunteerism at Baxter
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Catholic Charities Brooklyn and Queens
Location: Brooklyn and Queens, NY
Business Type: Nonprofit Human Service Organization
Nomination Title: Hurricane Sandy Relief Efforts
Category: 9. Making A Difference
Winner: Claire Drayton
Location: Washington, DC
Business Type: Research and Technology firm
Nomination Title: Commitment to Firm, Team and Individual Service
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Cohn & Wolfe
Location: Global
Business Type: Public Relations
Nomination Title: It Takes A Mouse To Save A Fish
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Community Bank & Trust of Florida
Location: Ocala, FL
Business Type: Bank
Nomination Title: Tee Time for Tots Annual Golf Tournament
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: CoStar Group, Inc.
Location: Washington, DC
Business Type: Commercial Real Estate
Nomination Title: CoStar Group
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Cross Country Home Services
Location: Ft. Lauderdale, Florida
Business Type: Home Warranty Provider
Nomination Title: Operation Appliance Aid
Category: 9. Making A Difference
Winner: DaVita
Location: Nationwide
Business Type: Healthcare
Nomination Title: Shoes-a-palooza!
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: DaVita
Location: Iowa
Business Type: Healthcare
Nomination Title: Tour DaVita
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Diageo North America Corporate Relations
Location: CT, NY, NJ
Business Type: Beverage Alcohol
Nomination Title: Hurricane Sandy Relief
Category: 9. Making A Difference
Winner: Dr. Michael F. Rice
Location: Kalamazoo, MI
Business Type: Public School District
Nomination Title: Transforming a Community into a College-going Culture
Category: 9. Making A Difference
Winner: Father Joe’s Villages
Location: San Diego, CA
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: Change for Good
Category: 9. Making A Difference
Winner: Fireside Production
Location: Denver, CO
Business Type: Professional Video Production
Nomination Title: Fireside Day of Service
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Galveston VA Outpatient Clinic
Location: Galveston, Texas
Business Type: Government
Nomination Title: Veterans Appreciation Day
Category: 6. Making A Difference
Winner: Hilton Worldwide
Location: Memphis, TN
Business Type: Global Hospitality Company
Nomination Title: Hampton Hotels Brings Hands-On Hamptonality to the Boys & Girls Clubs of Metro Atlanta
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Jennifer Roycroft Pires
Location: New York
Business Type: Graphic Design Firm
Nomination Title: Design Work for Montefiore Children’s Hospital
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Jerry and Kathy Weiner
Location: Sioux City, IA
Business Type: Insurance industry
Nomination Title: Tolerance Week
Category: 6. Making A Difference
Winner: Leslie Tennant
Location: Monaca, PA
Business Type: Community College
Nomination Title: Home Field Advantage
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Lester Zimet
Location: Nationwide
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Promoter of Telecommunications Accessibility for the Deaf & Hard of Hearing
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Mary Vail, OSG Publicist
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Make A DIfference Day Food Drive Benefitting the Salvation Army Food Bank
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Nu Skin Greater China
Location: China
Business Type: Personal Care and Nutrition
Nomination Title: Nu Skin Greater China Children Heart Fund
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Paragon Pools
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Pool Design and Construction
Nomination Title: Float Like A Duck
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: PT Modernland Realty TBK
Location: Jalarta, Indonesia
Business Type: Property Development
Nomination Title: Making Rapid Headway in Practicing CSR
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Reliv Kalogris Foundation
Location: Mandaluyong City-Philippines
Business Type: Nonprofit Feeding Those in Need
Nomination Title: RKF Nutrition Center-Welfareville
Category: 9. Making A Difference
Winner: SEMAFO Inc.
Location: Montreal, QC Canada
Business Type: Mining Company
Nomination Title: Corporate Social Responsibility Programs
Category: 9. Making A Difference
Winner: Shared FUEL, Inc., a 501(c)3
Location: Dallas, TX
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: Give a Garden
Category: 6. Making A Difference
Winner: Sinar Mas Forestry (PT Arara Abadi)
Location: Riau Province, Indonesia
Business Type: Forest Management
Nomination Title: Planting the Seed of Prosperity in Rural Riau
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Sinar Mas Forestry (PT Arara Abadi)
Location: Riau Province, Indonesia
Business Type: Forest Management
Nomination Title: Community Empowerment Program for Indigenous People in Indonesia
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Sinar Mas Forestry (PT Arara Abadi)
Location: Riau Province, Indonesia
Business Type: Forest Management
Nomination Title: Changing Lives Through Infrastructure Programs
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Sirote & Permutt, PC
Location: Alabama
Business Type: Law Firm
Nomination Title: Sirote Supports
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: SolidLine Media
Location: Telluride, CO
Business Type: Video Production Company
Nomination Title: Transparent Health Patient Safety Roundtable
Category: 6. Making A Difference
Winner: The Advisory Board Company
Location: Washington, DC
Business Type: Health Care and Higher Education Consulting, Research, & Technology Firm
Nomination Title: Making a Difference: Corporate Responsibility at The Advisory Board Company
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: The Autisim Channel
Location: West Palm Beach, FL
Business Type: Television Channel
Nomination Title: The Autism Channel
Category: 9. Making A Difference
Winner: Timothy Challen
Location: Nairobi, Kenya
Business Type: Financial Cooperative
Nomination Title: Tim Challen’s NGO Kilimanjaro Initiative
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Union Bank
Location: California
Business Type: Financial Institution
Nomination Title: Union Bank Community Matters PSA Campaign 2013
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: United Nations Federal Credit Union
Location: New York, World
Business Type: Financial Cooperative
Nomination Title: UNFCU Corporate Social Responsibility
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: USACE Galveston District
Location: Galveston, TX
Business Type: Government
Nomination Title: Corps Cares: Connecting the Community with the Corps
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: USACE Galveston District
Location: Galveston, TX
Business Type: Government
Nomination Title: April Pools Day
Category: 6. Making A Difference
Winner: We Share Foundation
Location: Washington, DC
Business Type: Community Service Organization
Nomination Title: Hand-in-Hand World Service Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program

2012

Winner: Alliance Data
Location: Plano, TX
Business Type: Financial Services
Nomination Title: Alliance Data’s Giving Back Corporate Giving Program
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: ELCAMEDIA
Location: The Netherlands
Business Type: Marketing Consultancy
Nomination Title: Cradle to Cradle
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Newalta
Location: North America
Business Type: Environmental Services
Nomination Title: Newalta Sustainability Program
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Paul Feith
Location: Naperville, IL
Business Type: Marketing
Nomination Title: Community and Non-Profit Involvement
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Peabody Energy
Location: St. Louis, MO
Business Type: Energy
Nomination Title: Environmental Responsibility, Safety and Community Investment
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Peabody Energy
Location: St. Louis, MO
Business Type: Energy
Nomination Title: Community Service, Sustainable Practices, Public & Employee Responsibility
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Public Communications Inc. (PCI)
Location: Chicago, IL
Business Type: Public Relations Agency
Nomination Title: Celebrating 50 Years of Giving Back to Our Community
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Puma Energy Caribe
Location: San Juan, PR
Business Type: Energy
Nomination Title: Walking Together in Puerto Rico
Category: 2. Leadership In Community Service
Winner: RAZR Marketing
Location: Minneapolis, MN and Globally
Business Type: Marketing Agency
Nomination Title: RAZR Marketing: Relevant at Work and in the Community
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: USANA Health Sciences
Location: Salt Lake City, UT
Business Type: Nutritional/Health Products
Nomination Title: USANA Health Sciences Charitable Efforts: Making The World A Healthier Place
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Acadian Home Builders Association
Location: Lafayette, LA
Business Type: Nonprofit Trade Association
Nomination Title: Home for the Holidays
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Credit Union
Nomination Title: State Employees Charitable Campaign
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Credit Union
Nomination Title: Water Drive
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: BlueCross BlueShield of Tennessee
Location: Memphis, TN
Business Type: Health Insurer
Nomination Title: BlueCross Leads Memphis in The Healthy Church Challenge
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Chriss Swaney
Location: Pittsburgh, PA
Business Type: Educational Institution
Nomination Title: Carnegie Mellon: Scouting for Engineeers
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Clark Realty Capital
Location: Joint Base Andrews, MD
Business Type: Real Estate Development
Nomination Title: Creating Community at Joint Base Andrews: Clark Realty Capital’s Mission to Open a World-Class Charter School
Category: 9. Making A Difference
Winner: Clark Realty Capital
Location: Fort Belvoir, VA
Business Type: Real Estate Development
Nomination Title: The Wounded Warrior Home Project at Fort Belvoir
Category: 9. Making A Difference
Winner: David Hart
Location: Nationwide
Business Type: Production Company
Nomination Title: Nursing Home Christmas DVD
Category: 6. Making A Difference
Winner: Doral Bank
Location: Puerto Rico
Business Type: Banking
Nomination Title: TRATA – The Fight Against Child Traffic
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: Doral Bank
Location: Puerto Rico
Business Type: Banking
Nomination Title: Mujeres de Exito (Women of Success)
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: ELCAMEDIA
Location: The Netherlands
Business Type: Marketing Consulting
Nomination Title: Cradle to Cradle
Category: 8. Corporate Social Responsibility/Cradle to Grave
Winner: Entergy Corporation
Location: Louisiana
Business Type: Utility
Nomination Title: Pathways from Poverty
Category: 9. Making A Difference
Winner: Entergy Corporation
Location: New Orleans, LA
Business Type: Utility
Nomination Title: KIVA and Entergy
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Entergy Corporation
Location: Louisiana
Business Type: Utility
Nomination Title: Employee Environmental Engagement
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Flying Pig Ranch Studios
Location: West Palm Beach, FL
Business Type: Video Production
Nomination Title: Autism Month 2012
Category: 9. Making A Difference
Winner: Genisys Credit Union
Location: Auburn Hills, MI
Business Type: Credit Union
Nomination Title: People Focused. Community Volunteerism and Philanthropy
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Huawei Technologies Co Ltd
Location: Australia
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Partnership with Tour de Cure in Australia
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Huawei Technologies Co Ltd
Location: Nigeria
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Support to Nigeria Charity Fund
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Huawei Technologies Co Ltd
Location: Poland
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Support to the School with 2.0 Project in Poland
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Huawei Technologies Co Ltd
Location: Hungary
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Huawei Innovative Leaders of Tomorrow Scholarship in Hungary
Category: 2.1 Organizations’ Specific Program
Winner: Huawei Technologies Co Ltd
Location: Kenya
Business Type: Telecommunications
Nomination Title: Telecom Seeds for the Future Programme in Kenya
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Independence Blue Cross
Location: Philadelphia, PA
Business Type: Health Insurer
Nomination Title: Independence Blue Cross Steps Out to Stop Diabetes
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Infinity Auto Insurance
Location: Birmingham, AL
Business Type: Insurance
Nomination Title: Read Conmigo: The Bilingual Literacy Campaign
Category: 9. Making A Difference
Winner: Kansas City University of Medicine and Biosciences
Location: Kansas City, Mo.
Business Type: Post Graduate Education
Nomination Title: We Care Community Service
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: KolbeCo
Location: St. Louis
Business Type: Marketing and PR Agency
Nomination Title: Frills for Furbabies Annual Drive
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: LifeLock, Inc.
Location: Nationwide
Business Type: Identity Theft Protection Services
Nomination Title: LifeLock & FBI-LEEDA: Free Identity Theft Training for Law Enforcement
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Luxottica Waste Team
Location: Mason, OH
Business Type: Retail Eyewear
Nomination Title: Lux Zero Waste
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Massachusetts Mutual Life Insurance Company (MassMutual)
Location: Springfield, MA
Business Type: Financial Services
Nomination Title: MassMutual’s Tornado Relief Efforts
Category: 6. Making A Difference
Winner: Motley Rice LLC
Location: Mt. Pleasant, SC
Business Type: Plaintiff Litigation Firm
Nomination Title: Project Go!
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Nu Skin Enterprises
Location: Malawi, Africia
Business Type: Personal Care and Nutrition
Nomination Title: Making a Difference in Malawi – Napolean Dzombe and Blake Roney
Category: 6. Making A Difference
Winner: Pacific Market International
Location: Seattle, WA
Business Type: Manufacture, Market and Design Innovative Food and Beverage Solutions
Nomination Title: Social Responsibility and Supply Chain Partnership
Category: 7.1 Ethics in Business
Winner: Professor Gary Swanson
Location: University of Northern Colorado
Business Type: Higher Education
Nomination Title: Professor of the Year
Category: Making A Difference
Winner: Puma Energy Angola
Location: Luanda, Angola
Business Type: Energy
Nomination Title: Fueling A Better Future for Angola
Category: 5. Community Development
Winner: Purry Communications Group
Location: Los Angeles/Orange County
Business Type: Public Relations Agency
Nomination Title: Mass Military Wedding
Category: 9. Making A Difference
Winner: Reliv International, Inc
Location: Chesterfield, MO
Business Type: Nutritional Products
Nomination Title: 2011-2012 Reliv Week of Caring
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Reliv Kalogris Foundation
Location: Petite-Anse, Haiti
Business Type: Nonprofit Provides Nutrition for Those in Need
Nomination Title: Reliv Kalogris Foundation’s Children’s Home
Category: 9. Making A Difference
Winner: Royal LePage Shelter Foundation
Location: Toronto, ON, Canada
Business Type: Foundation
Nomination Title: National Garage Sale for Shelter
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Sanofi Group Turkey
Location: Turkey
Business Type: Healthcare Provider
Nomination Title: Future Women Leaders
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Sen. Valerie Wiener & NV Legislature/Secretary of the Senate
Location: Las Vegas, NV
Business Type: State Government
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: 2012 Fall Training
Category: 5. Community Service/Extended Training Program
Winner: Team Detroit, Inc.
Location: Dearborn, MI
Business Type: Creative Agency
Nomination Title: Fighting D in the D
Category: 9. Making A Difference
Winner: Teva Pharmaceuticals
Location: Frazer, PA
Business Type: Pharmaceuticals
Nomination Title: Dress for Success
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Texas Medical Association
Location: Austin, TX
Business Type: Nonprofit Membership Organization
Nomination Title: TMA’s Hard Hats for Little Heads Bicycle Helmet Giveaway
Category: 6. Making A Difference
Winner: The Norris Group
Location: Yorba Linda, CA
Business Type: Real Estate and Investments
Nomination Title: I Survived Real Estate 2011
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Tilcon New York Inc.
Location: New York & New Jersey
Business Type: Construction Materials
Nomination Title: Community Involvement Program
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: Union Bank
Location: California
Business Type: Banking
Nomination Title: Union Bank Community Matters
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Vodafone Turkey
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Mobile Communications
Nomination Title: Dreams Academy
Category: 9. Making A Difference
Winner: We Share Foundation
Location: Washington DC
Business Type: Nonprofit Community Service Organization
Nomination Title: Hand-in-Hand World Service Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Wenda Evans
Location: Los Angeles/Orange County
Business Type: Wedding Planning
Nomination Title: 2.2 Individual Participation in Organization’s Program
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Western Carolina University/Betty Farmer/Dept. of Communication and Offices of PR and Publications
Location: Dillsboro, NC
Business Type: University
Nomination Title: WCU Night at the Dillsboro Lights and Luminaries
Category: 1.3 Community Partnership

2011

Winner: Alliance Data
Location: Plano, TX
Business Type: Marketing/Business Solutions
Nomination Title: Alliance Data’s Giving Back Corporate Giving Program
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Bill Phillips
Location: Los Angeles, CA
Business Type: Fitness
Nomination Title: Bill Phillips: Dedicated to Giving
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Brightpoint, Inc.
Location: Indianapolis
Business Type: Logistics and Distribution Services for Wireless Industry
Nomination Title: Giving Back to the Community
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: c3PR/Mar Junge
Location: San Francisco Bay Area plus China/Nepal/Mexico
Business Type: PR and Marketing Agency
Nomination Title: Sticks-2-Schools & One Heart World-Wide
Category: 3. Leadership in Skills-Based Community Service
Winner: Choice Hotels Music/Kelly Kane
Location: National
Business Type: Choice Hotels
Nomination Title: Choice Hotels Music: Signature Music for Signature Causes
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: City of Riverside
Location: Riverside, CA
Business Type: Municipal Government
Nomination Title: Green Riverside – Seizing our Destiny
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Comtech Corporation / Joe Arco
Location: Rockford IL
Business Type: Multimedia Production Company
Nomination Title: Healing Pathways – Cancer Resource Center
Category: 3. Leadership in Skills-Based Community Service
Winner: Dr. Douglas Wardwell
Location: Wakefield, RI
Business Type: Community Volunteer
Nomination Title: A Lifetime of Giving Back to the Community
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Elegant Occasions Event Professionals
Location: Ft. Lauderdale, FL
Business Type: Event Service Provider
Nomination Title: Give Back Program
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Entergy Corporation
Location: New Orleans, LA
Business Type: Utility
Nomination Title: 10 Years of Low-Income Assistance
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Greg Ranger
Location: Indianapolis, IN
Business Type: Clinical Engineering and Technology Asset Management
Nomination Title: Greg Ranger: A Servant-Leader
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Identity Theft911 – Matthew Cullina
Location: Providence, RI
Business Type: Identity Theft Management & Data Risk Management
Nomination Title: Fostering Hope
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: ITAGroup, Inc.
Location: West Des Moines, IA
Business Type: Performance Improvement Company
Nomination Title: ITAGroup – Loyal to Serving Our Community
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Jerri Shaw, Co-CEO, JBS International, Inc.
Location: North Bethesda, MD
Business Type: Professional and Technical Services Consulting
Nomination Title: Jerri Shaw: Ethical and Environmental Leadership
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: LifeLock, Inc.
Location: Tempe, AZ, Nationwide
Business Type: Identity Theft Protection
Nomination Title: LifeLock Speakers Series: Free Identity Theft Education for Consumers
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Maria Eugenia Pardo
Location: South Florida
Business Type: Advertising Agency
Nomination Title: Giving Back to Her Community; Supporting Her Heritage
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Navistar Defense
Location: Illinois
Business Type: Defense Industry Vehicles and Parts
Nomination Title: Operation Support Our Troops America
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Ontario Electronic Stewardship
Location: Ontario, Canada
Business Type: NOT FOR PROFIT RECYCLING
Nomination Title: Spreading the Word About e-Waste Through Community Events
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Ontario Electronic Stewardship
Location: Ontario, Canada
Business Type: NOT FOR PROFIT RECYCLING
Nomination Title: RECYCLEOURELECTRONICS.CA
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Peabody Energy
Location: St. Louis MO
Business Type: Energy
Nomination Title: Peabody Energy in the Community
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Peabody Energy
Location: St. Louis, MO
Business Type: Private Sector Coal Company
Nomination Title: A Mission at Peabody Energy
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Red Energy
Location: Colorado Springs, CO
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Red Energy Development Program and Pro Bono Services
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Sumter Electric Cooperative
Location: Sumterville, FL
Business Type: Electric Cooperative
Nomination Title: SECO’s Commitment to Community
Category: 10. Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: Theatre Plus, Inc
Location: Port Gibson, MS
Business Type: Theatre Plus, Inc
Nomination Title: Blue Barn Theater
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Theresa Qadri
Location: Ottawa, ON, Canada
Business Type: Event
Nomination Title: A Beacon of Light for Stittsville
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Toronto Community Housing Corporation
Location: Toronto, ON, Canada
Business Type: Housing Corporation
Nomination Title: Energy Management & Sustainability
Category: 10. Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: A.T. Kearney, Inc.
Location: Istanbul, Turkey
Business Type: Management Consulting Firm
Nomination Title: Kadirga School
Category: 6. Making A Difference
Winner: AARP TV
Location: Washington, DC
Business Type: Non-Profit
Nomination Title: My Generation #2008 Hungry for Answers
Category: 9. Making A Difference
Winner: AARP TV
Location: Washington, DC
Business Type: Non-Profit
Nomination Title: My Generation #2011
Category: 9. Making A Difference
Winner: AARP TV
Location: Washington, DC
Business Type: Non-Profit
Nomination Title: My Generation #2003 Creating Good
Category: 6. Making A Difference
Winner: AARP VIVA TV
Location: Washington, DC
Business Type: Non profit
Nomination Title: Rostros de la Crisis
Category: 6. Making A Difference
Winner: Acadian Home Builders Association
Location: Lafayette, LA
Business Type: Home Builders Association
Nomination Title: Home for the Holidays
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Aflac
Location: Columbus, GA
Business Type: Supplemental Insurance
Nomination Title: Aflac with Beads of Courage
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Aflac
Location: Columbus, GA
Business Type: Supplemental Insurance
Nomination Title: Aflac’s Commitment to Pediatric Cancer
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Financial
Nomination Title: The Schultz Fire
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Financial
Nomination Title: Shred-A-Thon
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Atomic Design
Location: Rochester, NY
Business Type: Integrated Marketing Company
Nomination Title: Atomic Design – Seneca Park Zoo
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: Bette Sharpe
Location: Glendale AZ
Business Type: Community News
Nomination Title: Community News Service for Glendale Arizona
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: BlueCross BlueShield of Tennessee
Location: Tennessee
Business Type: Health Insurer
Nomination Title: BlueCross Employees Fight Hunger Across Tennessee
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: C.R. England
Location: Salt Lake City, UT
Business Type: Transportation
Nomination Title: Sustainability Initiatives
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Carnegie Mellon University Society of Automotive Engineering
Location: Pittsburgh, PA
Business Type: Educational Institution
Nomination Title: Racing Against Hunger
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Cash America International
Location: Fort Worth, TX
Business Type: Financial Services
Nomination Title: Send Diabetes Packing
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Catherine Patterson
Location: New York
Business Type: Beverage Company
Nomination Title: PBC Gives Back Days
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: City of Riverside
Location: Riverside, CA
Business Type: Municipal Government
Nomination Title: Green Riverside – Green Initiatives
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: City of Riverside
Location: Riverside, CA
Business Type: Municipal Government
Nomination Title: City of Riverside – Sustainability Programs
Category: 7.3 Sustainability
Winner: Clark Hill PLC
Location: Detroit, MI
Business Type: Legal & Professional Services
Nomination Title: Clark Hill Cares: Making a Difference Together
Category: 9. Making A Difference
Winner: Clark Realty Management
Location: Washington, DC
Business Type: Real Estate Asset and Property Management
Nomination Title: Clark Realty Management’s Enhanced Programs at Columbia Heights Village
Category: 8. Corporate Social Responsibility
Winner: Cooksey Communications
Location: Irving, TX
Business Type: Public Relations Firm
Nomination Title: Vogel Alcove Childcare Center for the Homeless
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Creative Bube Tube
Location: Milton, ON
Business Type: Advertising Agency
Nomination Title: Reach for the Rainbow
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Creative Bube Tube
Location: Toronto, ON, Canada
Business Type: Advertising Agency
Nomination Title: CANFAR Pro-Bono Campaign
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Crystal Pyramid Productions
Location: San Diego, CA
Business Type: Production Company
Nomination Title: The Invisible Ones: Homeless Combat Veterans
Category: 9. Marking a Difference
Winner: Delta Dental of Missouri
Location: Missouri
Business Type: Dental Benefits Provider
Nomination Title: Delta Dental of Missouri’s Corporate Social Responsibility Campaign
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: Devon Energy Corporation
Location: Fort Worth, TX
Business Type: Energy/Oil & Gas Exploration and Production
Nomination Title: Generation Hope-Laptop Program
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Entergy Corporation
Location: New Orleans, LA
Business Type: Utility
Nomination Title: Earned Income Tax Credit Outreach
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Entergy Corporation
Location: New Orleans, LA
Business Type: Utility
Nomination Title: Power to Care Fund
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Entergy Corporation
Location: New Orleans, LA
Business Type: Utility
Nomination Title: Pre-K Advocacy
Category: 9. Making A Difference
Winner: Entergy Corporation
Location: New Orleans, LA
Business Type: Electric Utility
Nomination Title: Power to Care Week
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: GA Creative
Location: Bellevue, WA
Business Type: Graphic Design, Advertising, Strategy
Nomination Title: Bellevue LifeSpring Branding
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Gary Swanson
Location: Northern Colorado
Business Type: Educational Institution – University
Nomination Title: Inspirational & Visionary Individual
Category: 6. Making A Difference
Winner: Genisys Credit Union
Location: Oakland County, MI
Business Type: Non-Profit Financial
Nomination Title: Holiday Extravaganza
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Golder Associates
Location: Calgary, AB
Business Type: Environmental Engineering
Nomination Title: Golder Trust for Orphans
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Habitat for Humanity
Location: Illinois
Business Type: Not-For-Profit Housing for People in Need
Nomination Title: Build Happy
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: HCP & Associates
Location: Tampa, FL
Business Type: Marketing Consulting
Nomination Title: Gasparilla International Film Festival
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Hometown Health TV, LLC
Location: Lake County, Florida
Business Type: Medical Marketing and Health Education
Nomination Title: Hometown Health TV: Highlighting Healthy Corporate Citizenship
Category: 6. Making A Difference
Winner: Honda Manufacturing of Alabama
Location: Lincoln, AL
Business Type: Automotive Manufacturing
Nomination Title: 2011 Tornado Disaster Relief
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Karin Rosain
Location: Seattle
Business Type: Volunteer
Nomination Title: Lahash International
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: KBYU Eleven
Location: Utah
Business Type: Public Television Station
Nomination Title: Community Volunteer Council
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Leadership
Location:
Business Type:
Nomination Title:
Category:
Winner: Leigh Greenfelder, Highland PR
Location: Akron, Summit County, OH
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Habitat for Humanity of Summit County
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Maricopa Colleges Television
Location: Scottsdale, AZ
Business Type: Community College TV Station
Nomination Title: Enfoque en tu Futuro
Category: 5. Community Service
Winner: NAS- RGS Labs – Trans Canada
Location: Florida
Business Type: Productions
Nomination Title: Get Back Outdoors Event
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Neathawk Dubuque & Packett
Location: Roanoke, VA
Business Type: Advertising Agency
Nomination Title: Neighbor-to-Neighbor: Supporting Downtown Roanoke
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Network for Business Innovation and Sustainability (NBIS)
Location: Seattle, WA
Business Type: Nonprofit Network of Sustainability Professionals
Nomination Title: Growing Local Businesses through Donating Expertise, Education and Networking Opportunities
Category: 7.3 Sustainability
Winner: NNPS-TV
Location: Newport News, VA
Business Type: Support Site for Newport News Public Schools
Nomination Title: Teach Green
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Nu Skin Enterprises
Location: Provo, UT
Business Type: Personal Care and Nutritional Products
Nomination Title: Nu Skin Force for Good Foundation Philanthropic Efforts
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Nu Skin Force for Good Foundation
Location: Malawi, Africa (non-profit organization based in Provo, UT)
Business Type: Personal Care and Nutritional Products
Nomination Title: Nu Skin Force for Good Foundation–Mtalimanja Village
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: OmniAmerican Bank
Location: Fort Worth, TX
Business Type: Bank
Nomination Title: Presbyterian Night Shelter Sleeping Bag Collection
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Oneupweb
Location: Traverse City, MI
Business Type: Digital Marketing Agency
Nomination Title: Step & Close
Category: 6. Making A Difference
Winner: Ontario Electronic Stewardship
Location: Ontario, Canada
Business Type: Not-for-profit
Nomination Title: Ethical and Environmental Responsibility
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Ontario Electronic Stewardship
Location: Ontario, Canada
Business Type: Not-for-profit
Nomination Title: Electronics Recycling Program
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Page 1 Solutions
Location: Golden, CO
Business Type: Web and SEO Development
Nomination Title: Environmental and Community Leadership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: ProMotion Arts
Location: Seattle, WA
Business Type: Video Production & Full-Spectrum New Media
Nomination Title: ElderHealth Northwest Video
Category: 9. Making A Difference
Winner: RBF Consulting
Location: Irvine, CA
Business Type: Civil Engineering Firm
Nomination Title: Be Smart, Drive Away Hunger!
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: S&A Cherokee
Location: Raleigh, NC
Business Type: Public Relations Firm
Nomination Title: Band Together NC Promotion & Branding
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Scissortail Creative
Location: Oklahoma City, OK
Business Type: Creative Agency
Nomination Title: 5 Commercials. 5 Days
Category: 6. Making A Difference
Winner: Senator Valerie Wiener & Legislative Counsel Bureau
Location: Carson City, NV
Business Type: State Government
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: Summer Training 2011
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Sheraton Dallas Hotel
Location: Dallas, TX
Business Type: Hotel
Nomination Title: Children’s Medical Center of Dallas 2011
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Sumter Electric Cooperative
Location: Sumterville, FL
Business Type: Electric Cooperative
Nomination Title: The Camp Boggy Creek Project
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Syngenta Seedcare/PhytoGen/Gibbs & Soell Public Relations/Martin Williams Advertising
Location: Greensboro, NC
Business Type: Agribusiness
Nomination Title: Fiber of Giving
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: The Berry Company
Location: Columbus, Ohio
Business Type: Digital Marketing/Telephone Directory Publisher
Nomination Title: Berry Think Yellow, Go Green
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: The Caliber Group
Location: Tucson, AZ
Business Type: Marketing Agency
Nomination Title: Caliber’s Commitment to Literacy
Category: 3.1 Community Program Involvement
Winner: The Norris Group
Location: Riverside, CA
Business Type: Real Estate
Nomination Title: I Survived Real Estate
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Timothy E. Eernisse
Location: Grand Rapids, MI
Business Type: WGVU PBS and NPR
Nomination Title: LZ Michigan- Welcome Home for Vietnam Veterans
Category: 2.2 Individual Participation in Organization’s Program
Winner: Toronto Community Housing Corporation
Location: Toronto, ON, Canada
Business Type: Housing Corporation
Nomination Title: Energy Management & Sustainability
Category: 10. Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: U. of La Verne, Doctoral Program in Organizational Leadership
Location: Los Angeles, CA
Business Type: Educational Institution – University
Nomination Title: The DIF
Category: 5. Community Service/Social Change
Winner: Vectren Energy Delivery
Location: A.B. Brown Generating Station – Posey County, IN
Business Type: Utility Company
Nomination Title: Vectren Coal Fly Ash Recycling
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Vegas PBS
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Public Television Station
Nomination Title: Classroom Kit: Understanding Business and Visual Impairment
Category: 6. Making A Difference
Winner: Vladimir Radmanovic
Location: San Francisco/Belgrade, Serbia
Business Type: Sports/Entertainment (NBA)
Nomination Title: Above and Beyond
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Wasp Barcode Technologies
Location: Plano, TX
Business Type: Small Business Productivity Solutions
Nomination Title: Active Company Sponsorship and Participation: Guide Dogs for the Blind
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: We Share Foundation
Location: Washington DC
Business Type: Nonprofit Community Service Organization
Nomination Title: Club-to-Club World Service Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Welch Allyn
Location: Skaneateles Falls, NY & Beaverton, OR
Business Type: Medical Equipment
Nomination Title: A Show of Hands
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Zync
Location: Toronto, ON, Canada
Business Type: Design Studio
Nomination Title: Casey House 2010-2011 Annual Report
Category: 3.1 Pro Bono

2010

Winner: A.T. Kearney, Inc.
Location: Chicago, IL
Business Type: Management Consulting Firm
Nomination Title: Right Results
Category: 10 Leadership In Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Affinity Credit Union
Location: Saskatoon, SK, Canada
Business Type: Credit Union
Nomination Title: Community Leadership at Affinity Credit Union
Category: 1 Leadership in Community Service
Winner: Alliance Data Systems Corp.
Location: Dallas, TX
Business Type: Private-Label Retailer Credit Card Services
Nomination Title: Giving Back Corporate Philanthropy Program
Category: 1.0 – Leadership in Community Service
Winner: Anadarko Petroleum Corporation
Location: United States and International locations
Business Type: Energy
Nomination Title: Anadarko Cares about the Environment, Community & the World
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Assurant Employee Benefits
Location: Kansas City, MO
Business Type: Employee Benefits
Nomination Title: Change Your World
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Balance Interactive
Location: Springfield, VA
Business Type: Small Web Design & Development
Nomination Title: Serving the Community through Pro Bono, Volunteerism, Philanthropy & Sustainable Practices
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Blue Cross & Blue Shield of Rhode Island
Location: Rhode Island
Business Type: Health Insurer
Nomination Title: Blue Angel Community Outreach Program
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Blue Cross & Blue Shield of Rhode Island
Location: Rhode Island
Business Type: Health Insurer
Nomination Title: Community service, leadership, diversity and inclusion, and the environment
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Canadian Coast Guard Auxiliary Inc.
Location: 1200 Rescue Units Across Canada
Business Type: Volunteer Marine Search and Rescue
Nomination Title: 30 Years Providing Volunteer Search and Rescue Services
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Center Partners
Location: Fort Collins, CO
Business Type: Specialized Provider of Contact Center Outsourced Solution
Nomination Title: Community Service & Corporate Responsibility
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Reponsibility
Winner: Cephalon
Location: Frazer, PA/West Chester, PA
Business Type: Bio Pharma
Nomination Title: Community Connections Fair
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Reponsibility
Winner: CertainTeed Corporation
Location: Headquartered in PA
Business Type: Building Products Manufacturer
Nomination Title: Shaping the Building Products Industry for More Than 100 Years
Category: 7 Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: Chesapeake Energy
Location: Oklahoma City
Business Type: Natural Gas Producer
Nomination Title: Leadership in Community Service and Corporate Responsibility
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Crowe & Dunlevy
Location: Oklahoma
Business Type: Law Firm
Nomination Title: Crowe & Dunlevy Provides Leadership in Community Service
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Discover Financial Services
Location: Chicago, IL
Business Type: Banking-Credit Cards
Nomination Title: Discover Cares Month
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Doral Bank
Location: Puerto Nuevo, PR
Business Type: Bank
Nomination Title: High Impact Corporate Social Responsibility
Category: 10 Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: Doral Bank
Location: Puerto Nuevo, PR
Business Type: Bank
Nomination Title: Pro-active Community Service Initiatives
Category: 1 Leadership in Community Service
Winner: Doubletree Hotels
Location: Nationwide
Business Type: Hotel
Nomination Title: Exploring Trees Inside and Out Traveling Exhibit
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Ed Sharpe
Location: Glendale, AZ
Business Type: Community Activist
Nomination Title: Friend to Libraries, Education and the Community
Category: 4. Leadership in Individual Community Service
Winner: Electric Insurance Company
Location: Massachusetts
Business Type: Insurance
Nomination Title: Community Involvement Team of Electric Insurance (CITE)
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: EMD Serono, Inc.
Location: Rockland, MA
Business Type: Pharmaceutical
Nomination Title: Making a Difference in Society
Category: 1 Leadership in Community Service
Winner: Entergy
Location: Port Gibson, Mississippi – Claiborne County
Business Type: Electric/Nuclear Utility Company
Nomination Title: Entergy and Claiborne County: Partnering for a Stronger Community
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Farm Credit Canada
Location: Canada
Business Type: Agriculture Lending
Nomination Title: 2009 Drive Away Hunger Program
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Gene Rurka, Safari Club International Foundation
Location: Tulson Hdqtrs New Jersey
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: Leadership In Community Service
Category: 1.1 – Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Genesis Health System
Location: Davenport, IA
Business Type: Health System
Nomination Title: Flu-Free Quad Cities
Category: 3.0 – Leadership in Skills-Based Community Service
Winner: Great-West Life & Annuity
Location: Colorado
Business Type: Financial Services
Nomination Title: Leadership in Community Service Nomination for Great-West Life & Annuity
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: GroundFloor Media
Location: Denver, CO
Business Type: Public Relations Agency
Nomination Title: Get Grounded
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: H.J. Heinz Company
Location: Global (Pittsburgh-based World Headquarters)
Business Type: Consumer/Packaged Goods
Nomination Title: Commitment to Corporate Social Responsibility in Environment, Social and Economic Business Practices
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Hampton Hotels
Location: Memphis, TN
Business Type: Hotel Chain
Nomination Title: Hampton Hotels’ Save-A-Landmark
Category: 2. Leadership in Organization’s Community Service
Winner: Heery International
Location: Atlanta, GA
Business Type: Architecture/Engineering/Interior Design/Program & Construction Management
Nomination Title: Heery from the Heart Community Service Month 2009
Category: 1 – Leadership in Community Service
Winner: Herbalife Family Foundation
Location: Los Angeles, CA
Business Type: Nutrition/Direct-Selling
Nomination Title: 2009 Casa Herbalife Programs Worldwide
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: I Imagine Studio
Location: Evanston, IL / Santa Monica, CA
Business Type: Marketing Agency
Nomination Title: I Imagine Studio Pro Bono Work
Category: 3. Leadership in Skills-Based Community Service
Winner: ITAGroup
Location: National/International
Business Type: Performance Improvement
Nomination Title: Spirit of ITAGroup
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Leopardo Companies, Inc.
Location: Hoffman Estates, IL
Business Type: General Contractor
Nomination Title: Leopardo’s Helping Hands
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Reponsibility
Winner: LifeLock, Inc.
Location: AZ Based
Business Type: Identity Theft Protection
Nomination Title: LifeLock & FBI LEEDA: Identity Theft Summits for Law Enforcement
Category: 10 Leadership In Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Moorings Park
Location: Naples, FL
Business Type: Retirement Community
Nomination Title: Social Accountability
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Mustang
Location: Houston, TX
Business Type: Engineering
Nomination Title: Charitable Efforts Made Possible by the People who Inspire a Community
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Reponsibility
Winner: NCCI Holdings, Inc.
Location: Boca Raton
Business Type: Workers Compensation Data, Research, & Rate Making
Nomination Title: Community Connection, CSR & Green Initiatives
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: NW Natural
Location: Oregon & SW Washington
Business Type: Natural Gas Utility
Nomination Title: Corporate Citizenship as a Company Value
Category: 10 Leadership In Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: OmniAmerican Bank
Location: Fort Worth, TX
Business Type: Bank
Nomination Title: Community Service & Corporate Responsibility
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Reponsibility
Winner: OmniMount
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Manufacturer
Nomination Title: OmniMount Supports
Category: 10 Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: PerformTech Inc.
Location: Washington, DC
Business Type: Custom Training Solutions Provider
Nomination Title: PerformTech Gives Back to the Greater Washington DC Area
Category: 2 – Leadership in Organization’s Community Service
Winner: PPD
Location: Wilmington, NC
Business Type: Pharmaceutical Research
Nomination Title: Multiple programs and efforts within the community to support nonprofits
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Public Service Electric and Gas Company
Location: Newark, NJ
Business Type: Energy
Nomination Title: PSEG-Committed to New Jersey
Category: 10. Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: R. Christine Hershey/Hershey|Cause
Location: Santa Monica, CA
Business Type: Integrated Communications Agency
Nomination Title: R. Christine Hershey: A Pioneer in Community Service Communications and Corporate Social Responsibility
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Raytheon Company
Location: Global
Business Type: Aerospace & Defense
Nomination Title: 2009 Corporate Responsibility Report
Category: 10 Leadership In Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: ReadyTalk
Location: Denver CO
Business Type: Audio and Web Conferencing
Nomination Title: ReadyTalk: Philanthropy & Sustainability in Action
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Saskatchewan Gaming Corporation
Location: Regina, Moose Jaw, SK, Canada
Business Type: Casino Gaming & Entertainment
Nomination Title: SGC’s Social Responsibility Framework
Category: 10 Leadership In Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: SRC/SRCTec
Location: North Syracuse, NY
Business Type: Research & Development/Government Contracting
Nomination Title: SRC Cares Follows Mission to Keep America Safe
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Summit Electric Supply
Location: Albuquerque, N.M.
Business Type: Wholesale Electrical Distribution
Nomination Title: Leadership in Community Service
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Summit Medical Group
Location: Berkeley Heights, NJ
Business Type: Healthcare-Private Multispeciality Physician Group
Nomination Title: Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Category: 10 – Leadership in Community Service & Corporate Social Reponsibility
Winner: Syngenta Crop Protection
Location: Greensboro, NC
Business Type: AgriBusiness-Crop Protection
Nomination Title: Weeding Out Hunger with Halex GT Herbicide
Category: 10 Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: United Airlines
Location: Chicago Based
Business Type: Commercial Air Travel
Nomination Title: Alternative Fuels in Commercial Aviation
Category: 7. Leadership in Ethical and Environmental Responsibility
Winner: United Airlines
Location: Chicago & Haiti
Business Type: Commercial Air Travel
Nomination Title: United Airlines Relief Efforts in Haiti
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: United Airlines
Location: Chicago Based
Business Type: Commercial Air Travel
Nomination Title: United Airlines Community Programs
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: Valley Preferred
Location: Lehigh Valley, PA
Business Type: Healthcare: Preferred Provider Organization
Nomination Title: Community Health & Heroes
Category: 10. Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: Vegas PBS
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Public Television Station-Non-Profit
Nomination Title: Vegas PBS Described & Captioned Media Program
Category: 2 Leadership In Organization’s Community Service
Winner: Vegas PBS
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Public Television Station-Non-Profit
Nomination Title: Vegas PBS Keeping Kids Fit
Category: 1 Leadership in Community Service
Winner: VHA Inc.
Location: Irving, TX
Business Type: Hospital Purchasing Cooperative
Nomination Title: Engaging Stakeholders to Make a Difference – VHA’s CC&S Program
Category: 10. Leadership in Community Service and Corporate Social Responsibility
Winner: Wise Group
Location: Cleveland, OH
Business Type: Content Marketing
Nomination Title: 2009 10 to Change Campaign
Category: 10 Leadership in Community Service & Corporate Social Responsibility
Winner: XanGo, LLC
Location: Worldwide, including Thailand, Mexico and Russia
Business Type: Health and Wellness In Direct Sales Industry
Nomination Title: XanGo Secures a Season of Smiles
Category: 1. Leadership in Community Service
Winner: 15-40 Connection
Location: Worcester, MA Headquarters
Business Type: Non-Profit Organization
Nomination Title: Closing the Cancer Gap
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: A.T. Kearney, Inc.
Location: San Diego, CA
Business Type: Management Consulting Firm
Nomination Title: Spirit of Service: Bringing the World to San Diego
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: AARP
Location: Washington, D.C.
Business Type: Non-Profit
Nomination Title: Condicion Critica Con el Dr. Elmer Huerta
Category: 6. Making a Difference
Winner: AARP TV
Location: Washington, DC
Business Type: TV Series
Nomination Title: My Generation 124 Quiet Heroes
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: AARP TV
Location: Washington, DC
Business Type: TV Series
Nomination Title: My Generation 135 Going Green
Category: 8. Corporate Social Responsibility/New Category
Winner: ACE Cash Express, Inc.
Location: Irving, TX
Business Type: Retail Financial Services
Nomination Title: ACE Cash Express-Annual March of Dimes Campaign
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: ActionCOACH
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Business Coaching
Nomination Title: Coaching for a Cause
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Adam Rieu, Youth Programmer, District of Maple Ridge
Location: Maple Ridge, BC Canada
Business Type: Municipality
Nomination Title: Worms and Environmental Education and Awareness Programs
Category: 2.2 Individual Participation in Organization’s Program
Winner: Akron General Medical Center
Location: Akron, OH
Business Type: Hospital
Nomination Title: Muffins for Mammograms
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: American Academy of Orthopaedic Surgeons
Location: Rosemont, IL
Business Type: Medical Education Association
Nomination Title: 2009 Safe, Accessible Playground Build in Las Vegas
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: American Airlines
Location: Fort Worth, Texas
Business Type: Aviation
Nomination Title: American Airlines Employees Bring Junior Achievement to Elementary School Children
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: American Airlines
Location: Fort Worth, Texas
Business Type: Aviation
Nomination Title: Pink-ribbon Airplanes Take the Message to the World: American Airlines & Susan G. Komen for the Cure® Lifetime Promise Partnership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: American Society of Anesthesiologists
Location: Park Ridge, IL
Business Type: Medical Society
Nomination Title: ASA Members Provide Care to Haitians in Need
Category: 9. Making A Difference
Winner: Ann D. Jabro, Ph.D., Robert Morris University
Location: Coraopolis, Pennsylvania
Business Type: Education – Public Relations
Nomination Title: Outstanding Service-Learning Educator
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: Apple Rock Displays
Location: North Carolina
Business Type: Trade Show and Exhibit Management
Nomination Title: Southern Green Living Show
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Arizona Hemophilia Assn./Talecris Biotherapeutics Foundation
Location: U.S. Hemophilia Camps
Business Type: Biotherapeutics
Nomination Title: Thoughtful Camp Equipment
Category: 8 CSR -Supporting Specialty Camps
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Arizona
Business Type: Credit Union
Nomination Title: HelpingAZ.com
Category: 6 – Making a Difference
Winner: Arizona State Credit Union
Location: Arizona
Business Type: Credit Union
Nomination Title: Pharmacy Error
Category: 9 – Making a Difference
Winner: Assurant Employee Benefits
Location: Kansas City, MO
Business Type: Employee Benefits
Nomination Title: Change Your World
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: ATB Financial
Location: Alberta, Canada
Business Type: Financial Institution
Nomination Title: Teddy for a Toonie Fundraising Campaign
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Avnet, Inc.
Location: Phoenix, AZ
Business Type: Distributor of Electronic Parts and Computing Solutions
Nomination Title: Going for the Green: A Fortune 500 Company and Its Employees Walk the Eco-Path Together
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Band Together NC
Location: North Carolina
Business Type: Nonprofit
Nomination Title: Band Together NC
Category: 3.1 – Pro Bono
Winner: Bayer HealthCare – Diabetes Care
Location: U.S. Diabetes Camps
Business Type: Pharmaceutical Company
Nomination Title: What’s My Simple Win?
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: BD Medical – Diabetes Care
Location: U.S. Diabetes Camps
Business Type: Device Company
Nomination Title: BD Proud Sponsor of The Camp Games
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: Bentall LP
Location: ON, BC, AB Canada
Business Type: Shopping Centre Property Management
Nomination Title: Hands Up Canada
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: bioMerieux, Inc.
Location: Durham, NC
Business Type: In Vitro Diagnostics
Nomination Title: We Belong to a Community
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Blaine Anthony-North American Safari
Location: Benton, ME
Business Type: Production of TV Shows
Nomination Title: Excellence in Community Service
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Blue Cross and Blue Shield of MN
Location: Minnesota
Business Type: Health Insurance
Nomination Title: 2010 Twin Cities Heart Walk
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: BlueCross BlueShield of MI
Location: Michigan
Business Type: Health Insurance
Nomination Title: Body & Soul Blue
Category: 8 CSR/New Category
Winner: BOMA-Atlanta
Location: Atlanta, GA
Business Type: Trade Association
Nomination Title: Green Real Estate Summit Presented by BOMA Atlanta
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Brennan Financial Services
Location: Dallas, TX; Plano, TX
Business Type: Retirement Planning & Solutions
Nomination Title: Company Community Service
Category: 1.3 – Community Partnership
Winner: Bresnan Communications
Location: MT, WY, CO, UT
Business Type: Broadband Communications Company
Nomination Title: Bresnan Safety Net
Category: 2.1 – Organization’s Specific Program
Winner: Brian Purdy
Location: Grimsby, ON CANADA
Business Type: Broadcast & Corporate Communications
Nomination Title: Community Service
Category: 5 – Community Service/New Category
Winner: Bridgette L. Ridgeway
Location: Brown Deer, WI
Business Type: Media Production & Communications Agency
Nomination Title: Bridgette L. Ridgeway Supports Her Community and Her Industry
Category: 6. Making A Difference
Winner: Brightpoint, Inc.
Location: Indianapolis, IN
Business Type: Wireless Industry/Customized Logistics & Distribution
Nomination Title: Week of Caring
Category: 1.3 – Community Partnership
Winner: Brightpoint, Inc.
Location: Indianapolis, IN
Business Type: Wireless Industry/Customized Logistics & Distribution
Nomination Title: Mark Howell
Category: 1.5 – Individual Participation
Winner: Brightpoint, Inc.
Location: Indianapolis, IN
Business Type: Wireless Industry/Customized Logistics & Distribution
Nomination Title: Bright Green
Category: 7.2 – Green Initiatives
Winner: Broward County Library
Location: Ft. Lauderdale, FL
Business Type: Public Library
Nomination Title: Check Out Being Green Campaign
Category: 8 CSR/New Category
Winner: Brunet-Garcia Advertising & PR
Location: Jacksonville, FL
Business Type:
Nomination Title: Brunet-Garcia’s Community Commitment
Category: 3.1 Pro Bono Excellence In Community Service
Winner: Brunet-Garcia Advertising & PR
Location: Jacksonville, FL
Business Type: Advertising Agency
Nomination Title: Block x Block: A Community Initiative
Category: 1.3 Community Partnership Excellence In Community Service
Winner: BSC CRM Media Center
Location: St. Paul, MN
Business Type: Medical Device
Nomination Title: 2009 Minnesota State Homeless Study DVD
Category: 3.2 – Community Program Involvement
Winner: C.Fox Communications
Location: Silver Spring, MD
Business Type: Public Relations Agency
Nomination Title: Making Class Acts Arts a Class Act
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: C.R. England
Location: Salt Lake City, Utah
Business Type: Transportation
Nomination Title: C.R. England Goes Green
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Cadwalader, Wickersham & Taft LLP
Location: New York, NY
Business Type: Law Firm
Nomination Title: Pro Bono Immigration Legal Services to Families, Individuals and Nonprofits
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Cadwalader, Wickersham & Taft LLP
Location: New York, NY
Business Type: Law Firm
Nomination Title: Not-for-Profit Incubator
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Canada Lands Company
Location: Toronto, On, Canada
Business Type: Real Estate Developer
Nomination Title: Canada Lands Company Balanced Scorecard Renewal
Category: 8 CSR/New Category
Winner: CARFAX
Location: Centreville, VA
Business Type: Vehicle History Information Provider
Nomination Title: Green Initiatives in Motorsports
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Carnegie Mellon College of Engineering
Location: Pittsburgh, PA
Business Type: Academic Institute
Nomination Title: Pelican Plight: Saving the Bayou Birds
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Carole Felton Communications
Location: Haverford, PA
Business Type: Marketing, Public Relations
Nomination Title: Career Wardrobe Day on the Main Line
Category: 9 Making A Difference
Winner: Cash America International
Location: Fort Worth, TX
Business Type: Specialty Finance Company
Nomination Title: Get in the Game JDRF Campaign 2009
Category: 1.3 – Community Partnership
Winner: Castaic Lake Water Resources Education Dept.
Location: Santa Clarita, CA
Business Type: Water
Nomination Title: Leadship In Organizations Comunity Service
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Celebrating Smiles
Location: Elgin, IL
Business Type: Dentistry
Nomination Title: Celebrating Smiles
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Choice Hotels International
Location: Nationwide
Business Type: Hospitality
Nomination Title: Room To Rebuild
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Chris Cottos
Location: Alpharetta, GA
Business Type: Graphic Designer/Director
Nomination Title: Kiddos’ Clubhouse Foundation
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Chriss Swaney, Carnegie Mellon University
Location: Pittsburgh, PA
Business Type: Engineering Students/Carnegie Mellon University
Nomination Title: Lipstick and a Smile
Category: 1.2 – Specific Volunteer Project
Winner: Christine Esposito – Terracom Public Relations
Location: Chicago, IL
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Christine Esposito – Green Pioneer
Category: 9. Making A Difference
Winner: CIBER Federal DTS Custom Training Practice
Location: Newport News, VA
Business Type: Custom Training
Nomination Title: American Cancer Society Relay for Life
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: City of Austin
Location: Austin, TX
Business Type: City Government
Nomination Title: COA Mentor and Tutor Program
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: City of Covington
Location: Covington, WA
Business Type: City Government
Nomination Title: Covington Public Works Skills Training
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: City of Covington
Location: Covington, WA
Business Type: City Government
Nomination Title: Purple Light Nights ™
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: City of Covington
Location: Covington, WA
Business Type: City Government
Nomination Title: Clean Covington Campaign
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: City of Richardson
Location: Richardson, TX
Business Type: Municipal Government
Nomination Title: Tree the Town Green Initiatives
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Coaches Against Cancer
Location: Seattle, WA
Business Type: Medical Research Center
Nomination Title: Coaches Against Cancer
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: College of Physiotherapists of Ontario
Location: Toronto, ON
Business Type: Regulator
Nomination Title: Green Initiatives Through Technology
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Colonial Bank, FSB
Location: Cumberland & Gloucester Counties, New Jersey
Business Type: Bank
Nomination Title: 2009 Holiday Community Food Drives
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Colonies Partners
Location: Inland Empire (Southern California)
Business Type: Commercial Real Estate Development
Nomination Title: Colonies Holiday Miracles
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Community Service Committee, American Specialty Health
Location: San Diego, CA
Business Type: Insurance
Nomination Title: American Specialty Health’s Community Service Committee
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Connecticut Bar Association
Location: New Britain, CT
Business Type: Non-Profit/Association
Nomination Title: Troop of Volunteers Helps Local Veterans
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Connecticut Bar Association
Location: New Britain, Hartford, Norwalk & New Haven, CT
Business Type: Non-Profit/Association
Nomination Title: Making a Difference in the Local Community
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Coram Specialty Infusion Services
Location: U.S. Hemophilia Camps
Business Type: Infusion Services
Nomination Title: Triple Treats from Coram
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: Daimler Financial Services
Location: Dallas, TX
Business Type: Financial Services Industry
Nomination Title: Return on Involvement
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Daimler Financial Services
Location: Dallas, TX
Business Type: Financial Services Industry
Nomination Title: Full-Flavored Involvement
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: DC Water
Location: Washington, DC
Business Type: Municipal Utility Agency
Nomination Title: DC Water Spring Spruce Up
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Delta Dental of Michigan, Ohio & Indiana
Location: Okemos, MI
Business Type: Dental Insurance Company
Nomination Title: Delta Dental Philanthropy
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Dennis Powers Productions, Inc.
Location: New York City
Business Type: Production Company
Nomination Title: One Note at a Time
Category: 9. Making A Difference
Winner: Digital Media Productions Department, Braille Institute
Location: Los Angeles
Business Type: Non-Profit
Nomination Title: Introducing Braille Institute to the Online World
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: Direct Energy
Location: Houston, Texas
Business Type: Energy
Nomination Title: Direct Energy – Community Partnership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Discovery Communications
Location: Silver Spring, MD
Business Type: Media Company
Nomination Title: Discover Your Impact Day
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Doral Bank’s d-hogares
Location: Puerto Rico
Business Type: Bank
Nomination Title: Social Impact: Providing Free Homes for Families
Category: 8 CSR/New Category
Winner: Doral Bank’s d-museo
Location: Puerto Rico
Business Type: Bank
Nomination Title: Providing Free Access to Museum, Art Workshops & Cultural Performances
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Doral Bank’s d-parques
Location: Puerto Rico
Business Type: Bank
Nomination Title: Reforesting Parks in Communities in Need
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Doral Bank’s Ruta Pink
Location: Puerto Rico
Business Type: Bank
Nomination Title: Providing Free Access to Healthcare Services
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Doubletree Hotels
Location: Nationwide
Business Type: Hotelier
Nomination Title: Teaching Kids to CARE
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Ed Sharpe and Glendale Daily Planet Associates
Location: Glendale AZ
Business Type: Community News Service provided at no charge to the community
Nomination Title: Community News Service for Glendale Arizona
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Entergy Corporation
Location: Louisiana
Business Type: Energy
Nomination Title: Entergy’s Teach for America
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Entergy Corporation
Location: Louisiana, Arkansas, Texas, Mississippi
Business Type: Energy
Nomination Title: Entergy Corporation’s We’ve Got the Power to Care Week
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Entergy Mississippi, Inc.
Location: Mississippi
Business Type: Electric Utility
Nomination Title: Salvation Army Community Partnership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Entergy Mississippi, Inc.
Location: Mississippi
Business Type: Electric Utility
Nomination Title: Generation E
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Ergotron, Inc.
Location: St. Paul, MN
Business Type: Manufacturer
Nomination Title: Ergotron Recycling Initiatives
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Everything Channel
Location: New Orleans, LA
Business Type: Technology Media/Events
Nomination Title: Channel @Work: Project Home Build
Category: 5 – Community Service/New Category
Winner: Factor Rx
Location: U.S. Hemophilia Camps
Business Type: Pharmacy Services
Nomination Title: Let the Bandana Games Begin
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: First Tennessee Bank/Memphis Police Dept./Commercial Appeal
Location: Memphis, TN
Business Type: Banking, Police & Newspaper
Nomination Title: Memphis Fights Financial Fraud
Category: 1.3 – Community Partnership
Winner: Flying Pig Ranch
Location: Delray Beach, FL
Business Type: Production Company
Nomination Title: Look Where I Stand
Category: 9. Making A Difference
Winner: Ford Motor Company Fund
Location: Michigan
Business Type: Philanthropic Arm of Automotive Company
Nomination Title: Excellence and Impact in Community Service
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Genisys Credit Union
Location: Palace of Auburn Hills, MI
Business Type: Non-Profit Financial
Nomination Title: 2010 Walk for Warmth
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Ghost Pine Organization
Location: Hong Kong & International
Business Type: Nonprofit Advocacy Group
Nomination Title: The Ghost Pine Movement for Green Heritage
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Gibbs & Soell
Location: Raleigh, NC
Business Type: Public Relations
Nomination Title: Gibbs & Soell Helps Syngenta Seedcare Leave Lasting Impression
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Gilda’s Club Northern New Jersey
Location: Hackensack, NJ
Business Type: Non-Profit-Cancer Support
Nomination Title: The Greening of Gilda’s Club NNJ
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Heery International
Location: Atlanta, GA
Business Type: Architecture, Engineering, Interior Design, Construction & Program Management
Nomination Title: Heery Focuses on Green to Minimize Environmental Impact and Maximize Efficiency
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Heery International
Location: Atlanta, GA
Business Type: Architecture, Engineering, Interior Design, Construction & Program Management
Nomination Title: Atlanta Partners for Education
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Honda Manufacturing of Alabama, LLC
Location: Lincoln, Alabama
Business Type: Auto Manufacturing Plant
Nomination Title: 2009 HMA Toy and Food Drive
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: ING
Location: National
Business Type: Financial Services
Nomination Title: Orange Goes Green
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: ITAGroup
Location: Central Iowa
Business Type: Performance Improvement
Nomination Title: ITAGroup’s Mystery Missions Event
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Jackson – Shaw/Jackson-Shaw Foundation
Location: Dallas, TX; Jacksonville, FL; Beltsville, MD
Business Type: Commercial Real Estate Developer
Nomination Title: Company Community Service
Category: 1.4 – Philanthropy
Winner: Jeppesen
Location: Denver, CO
Business Type: Information and Optimization Solutions for Air, Sea and Rail Operations
Nomination Title: Jeppesen Contributes Financial Resources and Navigational Expertise to the Disaster Relief Efforts in Haiti
Category: 6. Making A Difference
Winner: Jeppesen
Location: Denver, CO
Business Type: Information and Optimization Solutions for Air, Sea and Rail Operations
Nomination Title: Challenge Air Fly Day Highlights Jeppesen’s Community Leadership
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Jeppesen
Location: Denver, CO
Business Type: Information and Optimization Solutions for Air, Sea and Rail Operations
Nomination Title: The Betty Fund Honors a Departed Colleague
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Johnson & Johnson
Location: Kansas City, MO
Business Type: Health Care Products
Nomination Title: 2010 National Council of La Raza Civic Conference
Category: 8 CSR-Civic Community Support
Winner: Johnson & Johnson
Location: Washington, DC
Business Type: Health Care Products
Nomination Title: 2010 National Urban League Civic Conference
Category: 8 CSR-Civic Community Support
Winner: Johnson & Johnson
Location: Kansas City, MO
Business Type: Health Care Products
Nomination Title: 2010 NAACP Civic Conference
Category: 8 CSR-Civic Community Support
Winner: KATV-TV
Location: Little Rock, AR
Business Type: Television Station
Nomination Title: The Spirit Of Arkansas
Category: 5 Community Service/New Category
Winner: Kaylen Miller
Location: Portland, Oregon
Business Type: Community Volunteer
Nomination Title: Hands on Greater Portland Volunteer
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Kimball Office
Location: Jasper, IN
Business Type: Furniture Manufacturer
Nomination Title: 40 Trees in 40 Cities
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Kimberly Kanary of Associated Estates
Location: Cleveland, OH
Business Type: Real Estate Investment Trust
Nomination Title: Adopt a Platoon
Category: 1.5 Individual Participation
Winner: LANXESS Corporation
Location: Pittsburgh, PA
Business Type: Specialty Chemicals Company
Nomination Title: Teaching Water Conservation to Pittsburgh’s Youth
Category: 8 CSR- Youth Education Program
Winner: LifeBridge Health
Location: Baltimore, MD
Business Type: Health Care System
Nomination Title: LifeBridge Health’s Green Initiatives
Category: 7.2 – Green Initiatives
Winner: Lorene Sandifur
Location: Indianapolis, Indiana
Business Type: Volunteer
Nomination Title: 2009 Lorene Sandifur Media Campaign
Category: 9. Making A Difference
Winner: Macatawa Area Express Transportation Authority
Location: Holland, MI
Business Type: Public Transit Agency
Nomination Title: 2009 Stuff the Bus Food Drive
Category: 5 – Community Service/Non-Profit
Winner: MassMutual Financial Group
Location: National & Springfield, MA Based
Business Type: Insurance
Nomination Title: Community Reponsibility
Category: 3.2 – Community Program Involvement
Winner: Matrix Group International, Inc.
Location: Washington, DC
Business Type: Interactive Marketing Agency
Nomination Title: Website and Blogs for local Shelters
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Matrix Group International, Inc.
Location: Washington, DC
Business Type: Interactive Marketing Agency
Nomination Title: Raising Funds with Fans for NPF
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Mayfield Clinic
Location: Cincinnati, OH
Business Type: Neurosurgical Practice
Nomination Title: Mayfield Green Team
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: McQueary Henry Bowles Troy LLP
Location: Texas Offices (Dallas, Fort Worth & Austin)
Business Type: Independent Insurance & Risk Management Firm
Nomination Title: Company Community Service
Category: 1.1 – Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Meridian Health
Location: Jersey Shore Univ. Medical Center, Neptune, NJ
Business Type: Health Care
Nomination Title: The Transformation of Jersey Shore University Medical Center
Category: 7.2 – Green Initiatives
Winner: Michelle Bando
Location: Woodstock, GA
Business Type: Freelance Art Director
Nomination Title: New York Coalition for Healthy School Food
Category: 3.3 Individual Pro Bono
Winner: Miranda Creative
Location: Norwich, CT
Business Type: Advertising and Marketing
Nomination Title: Norwich Arts Council Website
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: MMI Public Relations
Location: Winston-Salem NC
Business Type: Public Relations Firm
Nomination Title: David Vs. Goliath: MMI Environmental PR Campaign Takes On Global Toxic Polluter
Category: 3.2 Community Program Involvement
Winner: NFI
Location: Cherry Hill, NJ
Business Type: Supply Chain Company
Nomination Title: Living Our Social Responsibility Values
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: NJ Transit
Location: New Jersey
Business Type: Transportation Agency
Nomination Title: Driver Education Safety Program
Category: 8 – CSR/Education
Winner: NorthBay Healthcare
Location: Fairfield, CA
Business Type: Hospitals
Nomination Title: 2009 Run for Good
Category: 1.3 – Community Partnership
Winner: NorthBay Healthcare
Location: Fairfield, CA & Vacaville, CA
Business Type: Hospitals
Nomination Title: NorthBay Healthcare Goes Green
Category: 7.2 – Green Initiatives
Winner: Northwestern Mutual
Location: Milwaukee, WI
Business Type: Insurance
Nomination Title: Leaving a Legacy for Future Generations
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Novo Nordisk Inc.
Location: U.S. Hemophilia Camps
Business Type: Pharmaceutical Company
Nomination Title: Live the Adventure 2010!
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: Novo Nordisk Inc.
Location: U.S. Diabetes Camps
Business Type: Pharmaceutical Company
Nomination Title: I Can Do More 2010
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: Nu Skin Enterprises
Location: Utah
Business Type: Personal care and nutritional products
Nomination Title: Nu Skin Force for Good Day
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Nu Skin Enterprises
Location: Utah
Business Type: Personal care and nutritional products
Nomination Title: Nu Skin Force for Good Foundation Sustainable Aid for Malawi
Category: 7.3 Sustainability
Winner: Oak Ridge Associated Universities
Location: Knoxville/Oak Ridge TN area
Business Type: Nonprofit Organization
Nomination Title: The 2009 ORAU Extreme Classroom Makeover
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: OneSight
Location: Mason, OH
Business Type: Optical
Nomination Title: Effective CSR through OneSight
Category: 8 CSR/New Category
Winner: Oneupweb
Location: Michigan
Business Type: Digital Marketing
Nomination Title: One for the Road: Operation Michigan
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Open Channels Group/Tonya Veasey
Location: Fort Worth, TX
Business Type: Public Affairs/Communications Agency
Nomination Title: Generation Hope
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Oriental Trading Company, Inc.
Location: Omaha, Nebraska
Business Type: Online Retailer
Nomination Title: Oriental Trading Company/Children’s Hospital Partnership
Category: 6. Making A Difference
Winner: Peabody Energy
Location: St. Louis, MO
Business Type: Energy Company
Nomination Title: St. Louis Children’s Hospital Children’s Holiday Festival
Category: 1.4 – Philanthropy
Winner: Peabody Energy and Logos School
Location: St. Louis, MO
Business Type: Energy Company
Nomination Title: Peabody/Logos Leaders in Education
Category: 1.4 – Philanthropy
Winner: Perfect Home Services
Location: Naperville, Illinois
Business Type: Heating, Cooling & Plumbing
Nomination Title: A Perfect Cause
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Pfizer LLC- Puerto Rico
Location: Puerto Rico
Business Type: Pharmaceuticals
Nomination Title: Excellence on Green Initiatives
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Princeton HealthCare System
Location: Princeton, NJ
Business Type: Hospital
Nomination Title: Community Service and Education
Category: 5. Community Service/New Category
Winner: Promotus Advertising
Location: Indianapolis, Indiana
Business Type: Advertising
Nomination Title: 2009 Take Note Campaign
Category: 8. Corporate Social Responsibility/Smoke Free Initiative
Winner: Providence Medical Center
Location: Kansas City, KS
Business Type: Hospital
Nomination Title: Cristo Rey School Supplies Drive
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Providence Medical Center
Location: Kansas City, KS
Business Type: Hospital
Nomination Title: Kiwanis Bike Rodeo
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Quota International
Location: Washington, DC
Business Type: Nonprofit Community Service Organization
Nomination Title: Club-to-Club World Service Program
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: RBF Consulting
Location: Irvine, CA
Business Type: Civil Engineering Firm
Nomination Title: SEA the End of Hunger
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Regional Transportation Commission of S. Nevada
Location: Southern Nevada
Business Type: Government/Non-Profit
Nomination Title: RTC Green Initiatives
Category: 7.2 – Green Initiatives
Winner: Reliv International
Location: St. Louis, Mo.
Business Type: Nutritional Supplement Manufacturer
Nomination Title: Reliv International Week of Caring
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Reliv Kalogris Foundation
Location: St. Louis, Mo.
Business Type: Nutritional Supplement Manufacturer
Nomination Title: Reliv Kalogris Foundation Builds Feeding Center in Haiti
Category: 1.4 Philanthropy
Winner: Restaurant.com
Location: Nationwide
Business Type: E-tailer
Nomination Title: Feed It Forward
Category: 8 – CSR/Excellence in Community Relations Through Online Innovation
Winner: Roanoke County Public Schools
Location: Roanoke, VA
Business Type: Public Schools
Nomination Title: 2009 Pack the Bus
Category: 2.1 Organization’s Specific Program
Winner: Roanoke County Public Schools
Location: Roanoke, VA
Business Type: Public Schools
Nomination Title: United Way Campaign
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Roche Diabetes Care
Location: U.S. Diabetes Camps
Business Type: Device Company
Nomination Title: Buddy Tags
Category: 8 CSR -Supporting Specialty Camps
Winner: Sabra Dipping Company
Location: Richmond, VA
Business Type: Food Manufacturer
Nomination Title: Building and Operating in an Eco-Friendly, Socially Responsible Manner
Category: 7.3 Sustainability
Winner: SAIC-Frederick, Inc.
Location: Frederick & Bethesda, MD
Business Type: Research and Development Contractor
Nomination Title: Double Your Reach Campaign
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: sanofi-aventis U.S. LLC
Location: U.S. Oncology Camps
Business Type: Pharmaceutical Company
Nomination Title: Camper Lanterns
Category: 8 CSR -Supporting Specialty Camps
Winner: sanofi-aventis U.S. LLC
Location: U.S. Diabetes Camps
Business Type: Pharmaceutical Company
Nomination Title: My Camp Log ’09
Category: 8 CSR-Healthcare Educational Program
Winner: Seattle City Light
Location: Greater Seattle, Washington Area
Business Type: Electric Utility
Nomination Title: Seattle City Light Environmental Stewardship
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Seattle City Light
Location: Seattle, WA
Business Type: Municipal Electric Utility
Nomination Title: Shrinking Bigfoot
Category: 8 CSR/Education
Winner: Seattle City Light
Location: Seattle, WA
Business Type: Municipal Electric Utility
Nomination Title: Skagit River Clean Up
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Senator Valerie Wiener
Location: Nevada
Business Type: State Government
Nomination Title: Cyber-Bullying
Category: 4.1 Specific Program Participation
Winner: Senator Valerie Wiener/Legislative Council Bureau
Location: Carson City, NV
Business Type: State Government
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: Extended Traininig Program-2010
Category: 5. Community Service/Extended Training Program
Winner: Sheraton Dallas Hotel
Location: Dallas, TX
Business Type: Hotel
Nomination Title: Ethical & Enviromental Responsibility
Category: 7.2 – Green Initiatives
Winner: SolidLine Media
Location: Chicago, IL
Business Type: Production Company
Nomination Title: The Faces of Medical Error…From Tears to Transparency
Category: 9. Making A Difference
Winner: State Senator Valerie Wiener & Legislative Counsel Bureau
Location: Carson City, NV
Business Type: Government-Nevada State Legislature
Nomination Title: Nevada Youth Legislature: Extended Training Program
Category: 5 Community Service/New Category
Winner: Thai Yamaha Motor Co., Ltd.
Location: Samutprakarn, Thailand
Business Type: Motorcycle Manufacturer
Nomination Title: The Model Corporate Citizen by Management System
Category: 8 CSR
Winner: THAT! Company
Location: National
Business Type: Internet Marketing & Advertising Aency
Nomination Title: Graphic design and web site creation for non-profit organizations
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: The American Board of Pediatrics
Location: Chapel Hill, NC
Business Type: Nonprofit; Board Certification for Pediatricians
Nomination Title: Excellence in Community Service
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: The Bivings Group
Location: Washington, DC
Business Type: Web Communications
Nomination Title: TBGives
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: The Board of Pensions of the Presbyterian Church USA
Location: Philadelphia, PA
Business Type: Benefits & Assistance
Nomination Title: Giving Back to the Community Through Volunteerism
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: The Board of Pensions of the Presbyterian Church USA
Location: Philadelphia, PA
Business Type: Benefits & Assistance
Nomination Title: Creating a Foundation for Green Practices
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: The Marcus Group, Inc.
Location: Little Falls, NJ
Business Type: Advertising, Public Relations, Crisis Communications
Nomination Title: The Rejuvenation of an Essential Nonprofit
Category: 3.1 – Pro Bono
Winner: Thrivent Financial for Lutherans
Location: Minneapolis, MN & Appleton, WI
Business Type: Financial Services Organization
Nomination Title: Thrivent Financial’s Green Team Solution
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Tilcon New York Inc.
Location: Wharton, NJ
Business Type: Integrated Materials Company
Nomination Title: Tilcon’s Community Partnership Award
Category: 1.3 – Community Partnership
Winner: Time Warner Cable
Location: New York, NY
Business Type: Cable Television/Communications
Nomination Title: Time Warner Cable & FIRST: Inspiring Tomorrow’s Problem Solvers
Category: 1.3 Community Partnership
Winner: Time Warner Cable
Location: New York, NY
Business Type: Cable Television/Communications
Nomination Title: Cracking The Codes In The Digital World
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: TriMedx
Location: Indianapolis, IN
Business Type: Healthcare
Nomination Title: TriMedx: Impacting Healthcare at Home and Abroad
Category: 1.2 Specific Volunteer Project
Winner: Turner Broadcasting System Europe Limited
Location: London
Business Type: Broadcaster
Nomination Title: Turner’s African Schools
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Uncle Ben’s
Location: United States
Business Type: Food Manufacturer
Nomination Title: Uncle Ben’s Gives Back – Fighting Childhood Hunger One Cafe at a Time
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Vegas PBS
Location: Las Vegas, NV
Business Type: Public Television Station-Non-Profit
Nomination Title: Vegas PBS Educational Technology Campus
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Vinland National Center
Location: Loretto, MN
Business Type: Non-Profit Organization
Nomination Title: Green Initiatives at Vinland National Center
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Waggener Edstrom Worldwide
Location: Seattle, WA
Business Type: Public Relations Firm
Nomination Title: NetHope
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Washington Gas
Location: Washington, DC
Business Type: Natural Gas Provider
Nomination Title: Junior Achievement
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Weed Pro
Location: Sheffield Village, Ohio
Business Type: Lawn Care Company
Nomination Title: Weed Pro Night at the Park for Blessing House
Category: 1.1 Company Sponsored Volunteer Project
Winner: Weil, Gotshal & Manges LLP
Location: Texas Offices (Dallas & Houston)
Business Type: Law Firm
Nomination Title: Leadership in Skills-Based Community Service
Category: 3.1 – Pro Bono
Winner: West Basin MWD
Location: Carson, CA
Business Type: Municipal Water Wholesale Agency
Nomination Title: West Basin: Turning Blue Green
Category: 7.3 Sustainability
Winner: West Basin MWD
Location: Carson, CA
Business Type: Municipal Water Wholesale Agency
Nomination Title: West Basin: Providing Sustainable Water Reliability
Category: 7.2 Green Initiatives
Winner: Z2 Marketing
Location: Pewaukee, WI
Business Type: Branding Firm
Nomination Title: This Time Tomorrow
Category: 3.1 Pro Bono
Winner: Zync
Location: Canada
Business Type: Design Studio
Nomination Title: Fragile X Research Foundation of Canada
Category: 3.1 Pro Bono